Rzekomy pomór drobiu (ND) na terenie powiatu monieckiego

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu pierwszego w 2024 r. ogniska rzekomego pomoru drobiu w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury rzeźne zlokalizowanym w miejscowości Potoczyzna, gmina Mońki, powiat moniecki, woj. podlaskie.

Ognisko ND zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych dnia 30 września 2024 r. otrzymanych z PIWet - PIB Puławy. W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ogniska, zgodnie z procedurami przewidzianymi w przepisach rozporządzenia 2016/429 oraz rozporządzenia 2020/687 , w tym zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji, ustanowienie obszarów objętych ograniczeniami (w promieniu 3 i 10 km wokół ogniska).

Obszar zagrożony na terenie gminy Jaświły obejmuje wsie:
Jaświły, Romejki, Bagno, Gurbicze, Szaciły, Szpakowo, Starowola, Rutkowskie Małe, Rutkowskie Duże oraz Mociesze.




INFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU !

W związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu w powiecie monieckim hodowcy drobiu powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa rzekomego pomoru drobiu do gospodarstwa, w szczególności:

  1. Utrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, uniemożliwiając kontakt z dzikim ptactwem;

  2. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;

  3. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne, a po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

  4. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach/ wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także przy wjazdach/wyjazdach do i z gospodarstw utrzymujących drób;

  5. Ograniczyć ruch osób postronnych w gospodarstwie;

  6. Przechowywać paszę i ściółkę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikim ptactwem i ich odchodami;

  7. Zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów oraz konkursów z udziałem drobiu lub innych ptaków;

  8. Nie wprowadzać ani nie wyprowadzać z gospodarstwa drobiu bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mońkach;

  9. Zakazuje się targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.

Hodowco!!
Pamiętaj o niezwłocznym zgłaszaniu do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, starosta, burmistrz, wójt) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Objawy kliniczne rzekomego pomoru drobiu:


Pierwsze zauważalne objawy to dyszenie oraz kaszel, a także towarzyszące im objawy neurologiczne m.in: obwisłe skrzydła, kręcenie głową i szyją, krążenie i paraliż. Dodatkowo uwagę powinny zwrócić zielonkawe, wodniste biegunki oraz obrzęk wokół oczu i karku. U kur niosek zauważalny jest spadek nieśności.

kury.jpg